Audi Q3 – wymiary, spalanie, przyspieszenie

Praktycznie każdy producent samochodów osobowych ma aktualnie w swojej ofercie przynajmniej jednego crossovera bądź SUV-a. Bez dwóch zdań są to aktualnie najpopularniejsze typy aut na rynku, a ich sprzedaż jest naprawdę imponująca. Nic więc dziwnego, iż praktycznie każda marka prześciga się w kwestii tworzenia lepszych i bardziej oryginalnych pojazdów tego typu. Słynące z dobrego wyposażenia, sporego komfortu oraz sporej mocy Audi także w tym sektorze rynku nie próżnuje i posiada w swojej ofercie kilka aut tego rodzaju. Jednym z nich jest model Q3.

Audi Q3 – historia modelu w pigułce

Audi Q3 ujrzało światło dzienne po raz pierwszy w 2011 roku, choć już cztery lata wcześniej fani mogli zapoznać się z samochodem koncepcyjnym, na którym ten samochód bazował, czyli Audi Cross Coupe Quattro. Mimo że pod względem wyglądu oraz rozmiarów auto to bez problemu mogłoby zostać crossoverem, Audi twardo trzyma się bardziej ekskluzywnego nazewnictwa, przez co Q3 jest oficjalnie nazywane SUV-em. Nie zmienia to jednak za wiele, gdyż często różnice pomiędzy crossoverami a SUV-ami nie są zbyt wielkie i w przypadku wielu modeli tychże określeń używa się wręcz zamiennie. Nie jest to w pełni poprawne, lecz szeroko akceptowalne.

Samo Audi Q3 jest oparte na płycie podłogowej Volkswagena Golfa oraz Tiguana, stąd też nie za duże rozmiary tego wozu. Tak naprawdę mógłby on bez przeszkód klasyfikować się pod tym względem jako spory SUV segmentu B lub SUV segmentu B+ (4385 mm długości, 1831 mm szerokości oraz 1608 mm wysokości), lecz fakt, iż Golf jest kompaktem z segmentu C ostatecznie pozwolił Audi Q3 na znalezienie się w kategorii C-SUV.

Samochód już w pierwszej generacji sprzedawał się całkiem nieźle. Klienci często wybierali go jako idealne spore auto do miasta, które przy okazji oferuje sporą moc, świetną wygodę, najwyższy standard wyposażenia, a także pozwala na przejechanie nim dłuższych tras bez obawy o uszkodzenia podzespołów lub wysokie zużycie paliwa.

Audi Q3 drugiej generacji kontynuuje tradycje pierwowzoru, równocześnie zachowując trzon designu „jedynki” i prezentując całkowicie nowe rozwiązania. W oczy od razu rzuci się wszystkim zapewne nowiutki grill oraz agresywne wloty powietrza. Zmieniono również reflektory zarówno z przodu, jak i z tyłu, a także gruntownie odświeżono środek auta.

Audi Q3 – dane techniczne, przyspieszenie, spalanie

Audi Q3 drugiej generacji już bez żadnych wątpliwości może należeć do segmentu C-SUV. 4484 mm długości, 1856 mm szerokości oraz 1585 mm wysokości to naprawdę słuszne gabaryty, które pozwoliły projektantom na zaprojektowanie wygodnego oraz przestronnego wnętrza. Spalanie w tym samochodzie nie należy do najniższych, lecz trzeba brać poprawkę na możliwości tego samochodu, jego gabaryty, wagę oraz markę, która bardziej niż z oszczędności słynie z potężnych i szybkich aut. Nawet najsłabsze 1.5 TFSI jest w stanie palić około 8,5 litra na 100 kilometrów. W przypadku mocniejszych jednostek, jak 2.5 TFSI, ta wartość może zbliżać się już do magicznej granicy 10 litrów na 100 kilometrów. Q3 jednak odpłaca się świetnymi osiągami – najmocniejsze jednostki napędowe oferują przyspieszenie do 100 km/h na poziomie nawet 6,4 sekundy. Jest to świetny rezultat.